Spis treści
Zielona woda w stawie rybnym czyli zakwit wody
Zakwit wody w stawie pojawia się zazwyczaj przy podwyższonej temperaturze wody i dużym nasłonecznieniu.
Urządzenia z technologią Hydropath pomagają eliminować rozwój glonów, powodujących efekt gwałtownego zakwitu wody w stawach i oczkach wodnych.
Uzdatniacze wody HydroFLOW montowane są przed filtrami. Celem ich działania podobnie jak lamp UV jest ograniczenie rozwoju glonów, ale urządzenia HydroFLOW działają o wiele skuteczniej. Eliminują fitoplankton niezależnie od szybkości przepływu i przejrzystości wody co nie jest możliwe przy zastosowaniu lam UV. Efekt zielonej wody przy odpowiednio dobranym elektronicznym uzdatniaczu wody HydroFLOW, wydajnym systemie pompowym i filtracyjnym można z powodzeniem ograniczyć lub eliminować. Efekt widoczny jest nawet w ciepłe dni, kiedy temperatura wody w płytkich stawach wzrasta i szybkość namnażania i rozwoju glonów wzrasta. Glony nie tylko rozwijają się na powierzchni wody, ale również w głębi. Gwarancja sukcesu ograniczenia rozwoju glonów jest możliwa. Jeśli w ciągu 10 godzin, cała objętość zielonej wody przejdzie przez układ filtracji a dokładniej przez rurę przed filtrem, na której zamontowano urządzenie do uzdatniania wody.
Jakie urządzenia HydroFLOW wybrać do stawu z rybami?
Jeśli staw jest niewielki 30-50 m3, ma systematycznie oczyszczane z mułu dno i nie jest narażony na długi okres nasłonecznienia to można zastosować urządzenie HydroFLOW K40.
Jeśli staw jest większy lub jest to profesjonalny staw hodowlany to wybieramy elektroniczny uzdatniacz wody HydroFLOW I.
Należy pamiętać że urządzenia HydroFLOW muszą współpracować z wydajnym systemem filtracji.
Dlaczego wymagane są wydajne filtry?
Duża ilość żywych i obumarłych mikroorganizmów oraz glonów musi być usunięta z wody pobieranej ze stawu. Najlepszą skuteczność filtracji zapewniają samopłuczące filtry bębnowe. Pod warunkiem że zostały właściwie dobrane do ilości przetłaczanej wody. Im więcej ryb w stawie tym ilość filtrowanej wody powinna być większa. Jeśli zastosujemy mało wydajne filtry, to efekt działania technologii Hydropath nie będzie zadawalający.
Zielona woda w stawie rybnym – dlaczego?
Efekt masowego rozwoju fitoplanktonu szczególnie w słoneczne i ciepłe dni powoduje, że zielone drobinki są widoczne gołym okiem. Widoczne jest silne zmętnienie wody. Woda jest zielonkawa, galaretowata i może mieć nieprzyjemny zapach.
Przyczyny zakwitu wody
Zakwitowi sprzyja dopływ substancji mineralnych (nawozy sztuczne, gnojowica, itp..), podwyższona temperatura wody, brak przepływu wody a w zbiornikach zamkniętych, niewystarczająca filtracja. Nieusunięte obumarłe organizmy, odchody ryb i nadmiar karmy nie usuwane z dnia zbiornika są również przyczyną pojawiania się zakwitu. W stawie czy oczku wodnym pH wody powinno być nie wyższe niż 8 a twardość wody nie powinna przekraczać 15° dH.
W przypadku „kryzysowym” kiedy w stawie czy oczku wodnym pojawi się zakwit należy przede wszystkim;
- spowodować obniżenie pH wody poprzez doprowadzenie świeżej nie zmineralizowanej wody (wymiana minimum 50% objętości wody),
- napowietrzyć wodę,
- usunąć z dna obumarłe organizmy,
- wykonać filtrację mechaniczną podczas której, 100 % objętości wody będzie mogło podlegać skutecznej filtracji w okresie nie dłuższym niż 10 godzin.
Tylko w przypadku dobrze dobranego systemu filtracji i wydajnego system pompowo ssącego mamy gwarancję, że przez filtry przepłynie ilość wody wymagana do przeprowadzenia skutecznej filtracji całej objętości wody w stawie czy oczku wodnym.
Szybkość filtracji jest bardzo ważna. Fitoplankton narasta w sprzyjających warunkach znacznie szybciej. Przy mało wydajnej filtracji szybkie usunięcie zakwitu nie jest możliwe bez wymiany 100% wody i oczyszczeniu mechanicznym dna stawu czy oczka wodnego z zalegających na jego dnie zanieczyszczeń.
Dlaczego hodowcy ryb wybierają HydroFLOW?
Już w ciągu kilku dni po zainstalowaniu urządzenia HydroFLOW, widoczne jest zatrzymanie rozwoju zakwitu a po kilku tygodniach, woda staje się ponownie przezroczysta. Co istotne przy zastosowaniu elektronicznych uzdatniaczy wody HydroFLOW, nie jest wymagane stosowanie lamp UV, jak również środków chemicznych.
Ciągłe użytkowanie urządzeń z technologią Hydropath, zamontowanych na układzie filtracji sprawia, że skutecznie zapobiegamy zakwitowi wody i poprawiamy klarowność wody.
Urządzenia HydroFLOW I od lat stosowane są przez profesjonalnych hodowców ryb i narybku w celu poprawy jakości wody, eliminacji skażenia patogenami i poprawy dobrostanu ryb. Urządzenia te stosowane są w polskich instytutach naukowych zajmujących się akwakulturą.
Poniżej kilka zdjęć przedstawiających efekty pracy technologii HYDROPATH.

Zielona woda w stawie rybnym – zakwit wody

Poprawa klarowności wody po instalacji HydroFLOW

Widoczna poprawa klarowności wody w stawie rybnym

Oczko wodne z mętną od mikroglonów wodą

Po zastosowaniu uzdatniacza HydroFLOW karpie KOI są już widoczne




