Twarda woda
Pobierana z kranu woda jest źródłem magnezu i wapnia dla naszego organizmu. Tam gdzie ludzie piją twardą wodę śmiertelność jest średnio 33% niższa niż w rejonach gdzie woda jest miękka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza w swoich raportach, że miękka woda sprzyja miażdżycy i zawałom serca.
Miękka woda
Woda miękka jest dobra dla urządzeń (piec, kocioł, bojler, pralka…), nie dla ludzi. Zmiękczanie wody działa więc na niekorzyść człowieka. Po pierwsze w wyniku zmiękczania otrzymujemy wodę niezdrową, niesmaczną i agresywną w stosunku do wielu materiałów z których wykonywane są instalacje wodne. Po drugie duże ilości ścieków powstałych w trakcie regeneracji złóż jonowymiennych niszczą środowisko.
W zmiękczaczach jony wapnia i magnezu zamieniane są na jony sodu, które nie są zalecane u ludzi na diecie nisko sodowej.
Woda zmiękczona
Woda zmiękczona w kolumnach jonowymiennych jest pozbawiona jonów magnezu i wapnia. Picie takiej wody powoduje dodatkowo wypłukiwanie z naszego organizmu tych właśnie minerałów.
Lekarze i publikacje pro zdrowotne informują nas, że nasz organizm potrzebuje tych dwóch minerałów.
Magnez zawarty w wodzie jest 30 krotnie lepiej przyswajany niż ten z suplementów diety (Krzewicki J.: Magnez w organizmie człowieka. Pol. Tyg. Lek., 1989).
Pamiętajmy więc twarda woda z kranu jest zdrowa. W wielu przypadkach zdrowsza niż woda z butelki zakupionej w sklepie. Pod warunkiem, że woda jaką pobierzemy z kranu, nie zostanie w drodze ze źródła i stacji uzdatniania wody do naszego kranu, powtórnie skażona na przykład środkami chemicznymi lub organizmami patogennymi. Woda ta może zostać skażona również w naszej instalacji wodnej. Długotrwałe zastoiny wody w rurach powodują, że namnażają się w niej bakterie, glony, grzyby i inne mikroorganizmy.