Tel: +48 500 068 835
E-mail: biuro@hydropath.pl
Obniżenie korozyjności instalacji wodnych.
Jest wiele przyczyn zachodzenia zjawisk korozyjnych
W instalacjach wodnych jest to między innymi:
Szybkość korozji związana jest z następującymi parametrami wody: pH, zawartość gazów rozpuszczonych (tlen i dwutlenek węgla), zawartość soli rozpuszczonych (z podziałem na jony agresywne chlorków i siarczanów, jony metali i jony nieagresywne wapnia i magnezu) oraz całkowita ilość substancji rozpuszczonych. Na korozyjność wody ma również wpływ jej stabilność węglanowo-wapniowa. Woda stabilna nie powoduje wytrącania się osadów węglanu wapnia, ani takich osadów nie rozpuszcza. Do oceny stanu równowagi węglanowo-wapniowej wody i jej własności agresywnych wykorzystuje się tzw. indeks nasycenia i obliczane na jego podstawie indeksy Langeliera i Ryznera. Do oceny korozyjności wody został opracowany indeks Larsona określający zależność korozyjności od zasadowości wody oraz zawartości chlorków i siarczanów.
Praktycznie korozji z instalacji wodnej nie można wyeliminować, ale można ją znacząco ograniczyć poprzez kontrolę parametrów wody i szereg innych czynników wpływających na korozję.
tak wyglądają wyniki badań i testów realizowanych przez instytuty i jednostki naukowe
Korozja elektrochemiczna zachodzi w środowisku elektrolitów, w którym następuje tworzenie mikroogniw, złożonych z anody i katody. Powierzchnia metalu, nawet najbardziej czysta, nie jest jednorodna w skali mikroskopowej. Metal ma strukturę ziarnistą, krystaliczną, a granice ziaren mają strukturę mniej jednorodną. Ma to związek z podziałem struktury metalu na obszar będący anodą (granica ziaren) i katodą (ziarno). Kiedy proces korozji metalicznej zostanie zainicjowany, proces zaczyna samoistnie przyśpieszać i w obszarze anodowym następuje zniszczenie materiału. Podczas pracy takiego ogniwa korozji następuje przepływ prądu, a bieguny ogniwa ulegają polaryzacji. Polaryzacja hamuje proces katodowy i anodowy hamując proces korozyjny. Ale w korozji chemicznej działają depolaryzatory (tlen i jony wodorowe), które wpływają na przyspieszenie tego procesu.
w możliwości następowania typowego korozyjnego procesu elektrochemicznego
Za pośrednictwem cieczy sygnał elektromagnetyczny rozchodzi się na długości setek metrów w instalacji.
Siły tego pola powodują, że ujemnie naładowane elektrony przemieszczają się w głąb materiału instalacji, a dodatnio naładowane jony są przesuwane w kierunku przeciwnym, czyli do elektrolitu. Prowadzi to do uzyskania stanu pasywności elektrochemicznej na powierzchni styku metalu z cieczą. Ponieważ w procesie korozji warunkiem koniecznym jest udział zarówno ujemnie naładowanych elektronów jak i jonów dodatnich, efektem wywołanym przez urządzenie HydroFLOW jest spowolnienie procesu korozji elektrochemicznej.
wpływają na ograniczenie zjawisk korozyjnych
Masz pytania dotyczące antykorozyjnego działania technologii Hydropath?