Kamień w rurach – dość powszechny problem w Polsce
Jak usunąć kamień z rur?
Czy usunięcie kamienia z rur jest możliwe? TAK. Kamień kotłowy to osad mineralny zbudowany głownie z węglanu wapnia i węglanu magnezu ale nie wyłącznie. Usuwanie twardych osadów można przeprowadzić za pomocą różnych technologii. Można usuwać go mechanicznie, chemicznie lub za pomocą odpowiednio wprowadzonego do wody sygnału elektrycznego. Dwie pierwsze metody mogą być w różnym stopniu inwazyjne i trudne do wykonania. Metoda korzystająca z elektronicznych uzdatniaczy emitujących sygnał pola elektromagnetycznego jest bezinwazyjna w stosunku do materiału instalacji. Jest to bezpieczna metoda usuwania kamienia z rur. Kamień nie jest usuwany natychmiast. Może to trwać nawet kilka tygodni w zależności od grubości i spoistości osadów mineralnych. Woda płynąca z kranu nadal nadaj się do spożycia. Do momentu usunięcia osadów mineralnych z rur, zawartość rozpuszczonych minerałów w wodzie jest większa co można zmierzyć przy pomocy urządzenia TDS.
Kamień kotłowy szkodzi!
Kamień kotłowy pokrywa powierzchnie elementów grzejnych ograniczając oddawanie ciepła oraz wewnętrzne powierzchnie zaworów i rur powodując ograniczenie przepływu wody. Grzałki pokryte osadami mineralnymi przekazują ciepło w znacznie mniejszym stopniu co wpływa na zużycie energii i skraca ich żywotność. Podobna sytuacja ma miejsce w wężownicach wymienników ciepła. Powstawanie osadów kamienia rurach sprzyja awariom instalacji wodnych. Gwarancja na urządzenia zasilane wodą nie obejmuje następstw powstawania osadów mineralnych. Więcej informacji na temat kamienia kotłowego znajduje się na stronie Kamień kotłowy – Kamień wodny
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w rurach?
Należy zapobiegać ich powstawaniu. Problem nie występuje jeśli woda jest nisko zmineralizowana czyli miękka. Przy stosowaniu wody wysoko zmineralizowanej, czyli średnio i bardzo twardej należy stosować uzdatnianie wody. Uzdatniacz wody zapobiega powstawaniu twardych osadów mineralnych i eliminuje ryzyko powstawania kamienia kotłowego. Najlepiej stosować elektroniczne uzdatniacze wody, które nie zmieniają składu chemicznego wody są bezobsługowe a ich żywotność wynosi kilkadziesiąt lat.
Aby dowiedzieć się więcej na temat elektronicznych uzdatniacz wody, które usuwają z rur osady mineralne i zapobiegają powstawaniu nowych zapraszamy na stronę Usuwanie kamienia z rur wodociągowych.
Należy pamiętać, że niewłaściwe usunięcie kamienia ze skorodowanych instalacji wodnych może doprowadzić do wycieków. Chemiczne czyszczenie rur powoduje nasilenie powstawania ognisk korozyjnych co w konsekwencji może doprowadzić do szybkiej degradacji instalacji wodnej. Niektóre metody mechaniczne również wpływają na strukturę materiału rury co sprzyja jej uszkodzeniu.
Dlaczego warto badać wodę ?
Uzdatnianie wody za pomocą nowoczesnych technologii niechemicznych jest zalecane wszędzie tak gdzie woda ze studni lub wodociągu jest twarda lub ma przekroczone ilości mikroorganizmów. W przypadku studni kopanych czy wierconych należy badać wodę w odniesieniu do parametrów fizykochemicznych i biologicznych. Pozwoli to określić czy woda nadaje się do spożycia i czy nie będzie negatywnie wpływać na zdrowie użytkownika i instalacje wodne.
Dostawca wody publikuje jej parametry na stronie www.
Parametry wody wodociągowej podawane są przez dostawcę wody na stronach internetowych dostawcy. Woda wodociągowa powinna pod względem parametrów fizykochemicznych i biologicznych spełniać wymogi podane przez ustawodawcę. Niestety, twardość wody zdatnej do spożycia może być bardzo wysoka nawet do 500 mg CaCo3/l. Taka woda jest wysoce niekorzystna dla urządzeń i instalacji wodnych. Woda miękka może zawierać w przeliczeniu do 200 mg CaCo3/l. Zarówno woda bardzo twarda jak i bardzo miękka niekorzystnie wpływa na instalacje dystrybucji wody. Twarda powoduje powstawanie kamienia w rurach a miękka jest agresywna chemicznie w przypadku niektórych materiałów z których wykonywana jest instalacja wodna. Woda przeznaczona do spożycia ma ściśle określone parametry fizyko chemiczne i biologiczne, które są określane w rozporządzeniach Ministra Zdrowia.
Na temat problemów wywołanych kamieniem w rurach i w innych elementach instalacji wodnych przeczytasz również w publikacji.