Tel: +48 500 068 835
E-mail: biuro@hydropath.pl
Usuwanie kamienia kotłowego i zapobieganie powstawaniu
Często używane określenie kamień wodny i kamień kotłowy – to synonimy dla tego samego twardego osadu w instalacjach wodnych.
Zasadnicza różnica pomiędzy twardym osadem „kamieniem” powstającym z wysoko zmineralizowanej wody w instalacjach wodnych, a miękkim “osadem pyłowym” (powstającym w wyniku działania technologii Hydropath), jest struktura, budowa i lokalizacja osadów.
Kamień kotłowy to twardy, przestrzenny osad złożony z wykrystalizowanych, połączonych między sobą mniejszych lub większych kryształów, zbudowanych w głównej mierze, ale nie tylko, z węglanu wapnia i węglanu magnezu – w przypadku twardości węglanowej.
Osad powstały w wyniku działania technologii Hydropath ma strukturę drobnych kryształów o wielkości od 8 do 10 µm. Przepływająca woda, unosi te kryształy.
Technologia Hydropath wpływa na proces zarodkowania w oparciu o jony minerałów rozpuszczone w wodzie.
Proces krystalizacji, czyli powstawania kryształów z minerałów rozpuszczonych w wodzie, związany jest z przesyceniem cieczy w określonych warunkach fizykochemicznych (temperatura, ciśnienie, pH …). Technologia Hydropath wpływa na sposób krystalizacji a nie na proces krystalizacji.
Technologia Hydropath, trwale zabezpiecza instalacje przed powstawaniem kamienia kotłowego oraz usuwa już istniejące osady kamienia kotłowego. Wystarczy kontakt przesyconej minerałami, uzdatnionej twardej wody z osadami kamienia kotłowego.
Ściany rury pokrywają się osadem kamienia kotłowego w miejscach, gdzie woda jest podgrzewana przez grzałki – brak ochrony.
Ściany rury bez osadu kamienia kotłowego nawet w miejscach, gdzie woda jest podgrzewana przez grzałki – ochrona sygnałem Hydropath.
Kamień kotłowy to twardy i kruchy osad mineralny. Powstaje z jonów minerałów i ich związków rozpuszczonych w wodzie. Kamień kotłowy powoduje problemy techniczne i straty ekonomiczne poprzez blokowanie przepływu wody w rurach, zmniejszenie wydajności procesów odsalania oraz zmniejszenie wymiany ciepła w wymiennikach ciepła. Głównymi, ale nie jedynymi składnikami tworzącymi kamień kotłowy, są kationy wielowartościowe Ca2+ (wapń) i Mg2+ (magnez). Tworzenie kamienia następuje, kiedy stężenie trudno rozpuszczalnej soli przekracza jej rozpuszczalność w wodzie. Zazwyczaj ma to miejsce przy zmianie pH, temperatury, odgazowaniu lub przy zmianie ciśnienia, które wpływają na rozpuszczalność soli oraz przy procesach zatężania i odparowania. Powstające kryształy tworzą twarde osady na przykład na ścianach rur i elementów grzejnych.
Tworzenie się kamienia następuje poprzez dwie ścieżki krystalizacji, krystalizację powierzchniową i krystalizację w masie (cieczy), które są również określane odpowiednio jako krystalizacja heterogeniczna i krystalizacja homogeniczna.
Poniżej przedstawiony został proces chemiczny towarzyszący powstawaniu kamienia z jonów wapnia rozpuszczonych w wodzie – wodorowęglan wapnia.
Ca2+ + 2HCO3 <-> CaCO3(s) + H2O + CO2(g)
W wyniku reakcji chemicznej powstaje węglan wapnia, woda i dwutlenek węgla. Ta reakcja chemiczna może zachodzić dwukierunkowo. Odwrotny kierunek zachodzenia reakcji umożliwia usuwanie jonów wapnia z osadów. Niezbędny jest dwutlenek węgla występujący w pierwotnym procesie krystalizacji homogenicznej (w cieczy).
Doskonale wiemy, jak można usunąć kamień kotłowy, ale zanim zadbamy o kompleksowe uzdatnianie wody, warto skupić się na odpowiedzi dlaczego należy to robić. Otóż osady kamienne z czasem zmniejszają średnicę rur, co prowadzi do zmniejszenia przepływu wody. Ponadto kamień kotłowy często występuje w instalacjach grzewczych, a nawet kuchennych czajnikach. Z czasem powierzchnie grzejne zaczynają przekazywać mniej ciepła, a elementy podgrzewające wodę zużywają więcej energii elektrycznej. Jest to więc tożsame z wyższymi rachunkami za ich eksploatację.
Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny, należy przygotować się na to, że za sprawą kamienia kotłowego będziemy musieli przygotować budżet za szybszy zakup nowego sprzętu. Kamień kotłowy skutecznie przyczynia się bowiem nie tylko do zmniejszenia jego wydajności, ale również do awarii, a nawet skrócenia żywotności. Hasło kamień kotłowy zapobieganie powstawaniu powinno być więc priorytetem, ale jeśli dojdzie do tego, że mimo wszystko wystąpi, należy jak najszybciej zgłosić się do naszych specjalistów, którzy doskonale wiedzą jak można usunąć kamień kotłowy z pomocą nieinwazyjnych metod.
Urządzenia HydroFLOW wprowadzają odpowiednio zmodulowany zmienny sygnał elektryczny do instalacji wodnej. Sygnał wprowadzany jest do cieczy z wykorzystaniem powszechnie znanych praw fizyki przy pomocy pierścieni z ferromagnetyków. Sygnał elektromagnetyczny powoduje, że jony minerałów rozpuszczonych w wodzie, będące w ruchu, zbliżają się do siebie i tworzą klastry. Klastry (luźne grupy jonów) stają się zarodkami krystalizacji. Powstające w oparciu o nie kryształy są zawieszone w wodzie (krystalizacja homogeniczna). Kryształy mają mikroskopijne rozmiary 10-50 μm, co umożliwia ich unoszenie przez przepływającą wodę.
Woda uzdatniona w ten sposób nie tworzy kamienia kotłowego , czyli twardego osadu mineralnego.
Kropla uzdatnionej technologią Hydropath wody, jeśli zostanie na armaturze i odparuje, pozostawi delikatny pyłowy osad zbudowany z luźnych mikrokryształów. Osad ten jest łatwy do usunięcia wilgotną szmatką.
W trakcie reakcji chemicznej związanej z krystalizacją homogeniczną węglanu wapnia z wodorowęglanu wapnia (rozpuszczonego w wodzie) pojawia się dwutlenek węgla, który wiąże jony wapnia w istniejących osadach powstałych w wyniku krystalizacji heterogenicznej. Tym sposobem usuwane są osady kamienia z instalacji.
Kamień kotłowy metody usuwania – jest ich kilka. Są bardziej lub mniej bezpieczne oraz bardziej lub mniej kosztowne. Są w różnym stopniu problematyczne w zastosowaniu i w różnym stopniu wpływają na trwałość instalacji, z której usuwany jest kamień kotłowy. Nie zawsze ich stosowanie jest zalecane lub możliwe do wykonania. Najbardziej znane metody to:
Tylko metoda fizyczna jest możliwa do zastosowania w trakcie normalnej pracy instalacji.
Skuteczne usuwanie kamienia kotłowego nie musi zatem oznaczać przerw w jej działaniu. Możesz w dalszym ciągu korzystać z elementów grzewczych, bez obaw o spadek ich wydajności. Metoda fizyczna ponadto jest bezpieczna w stosowaniu i stosunkowo niska w eksploatacji. Sprawdzi się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach użyteczności publicznej.
Oczywiście zapobieganie.
Istnieje kilka mniej lub bardziej efektywnych i możliwych do zastosowania sposobów usuwania kamienia kotłowego. Najwłaściwsze podejście do tematu, to przeciwdziałanie powstawaniu, czyli zapobieganie powstawaniu kamienia kotłowego. Możemy to realizować poprzez:
W przypadku, kiedy osady kamienia kotłowego już się osadziły, możemy skorzystać z chemicznych, mechanicznych i fizycznych metod usuwania niechcianego i wysoce problematycznego osadu.
Brak równowagi węglanowo-wapniowej, jest przyczyną krystalizacji głównego składnika kamienia kotłowego, węglanu wapnia (CaCO3). Kiedy powstają kryształy węglanu wapnia w oparciu o wytworzone w wodzie zarodki krystalizacji (technologia Hydropath), inicjowany jest proces usuwania z twardych osadów zespalających je jonów wapnia. Ta dwukierunkowo zachodząca reakcja chemiczna związana z krystalizacją i tworzeniem węglanu wapnia umożliwia usunięcie już istniejących osadów kamienia kotłowego na przykład z wewnętrznych ścian rur lub ścian grzałek omywanych wodą. Istniejący kamień kotłowy z powierzchni nie omywanych wodą nie będzie usuwany!
Pozbądz się osadów kamienia kotłowego, wybierz odpowiednie dla Ciebie urządzenie.
Masz pytania? Dzwoń śmiało +48 500 068 835