- Instalacje domowe – zalecane jest montowanie uzdatniacza wody na rurze z wodą zimną, zasilającej urządzenie/a służące do podgrzewania wody np. piec, boiler, podgrzewacz wody użytkowej. Sygnał elektryczny emitowany przez urządzenie rozchodzi się w obie strony i dotrze do wszystkich odbiorników wody w domu (pralka, zmywarka, prysznic, krany, itd…). Jeśli nie jest widoczna rura z zimną wodą w sugerowanym wcześniej miejscu, można zamontować uzdatniacz wody za licznikiem wody i za filtrami jeśli zostały zainstalowane. Instalacja urządzenia może być wykonać na rurze pionowej lub poziomej. Rura może być wykonana z dowolnego materiału (stal, miedź, tworzywo, itd…).
- Instalacje komercyjne – zalecane jest montowanie uzdatniacza wody na rurze z wodą zimną, zasilającą obiekt lub przed poszczególnymi urządzeniami, które mają być chronione np. wymiennik ciepła. Przykładowo, jeśli zabezpieczamy instalację kotła parowego, montaż uzdatniaczy wody odbywa się w dwóch miejscach: 1 urządzenie na zasilaniu wodą zimną, 2 urządzenie na powrocie kondensatu do kotła. Instalacja urządzenia może być wykonać na rurze pionowej lub poziomej. Rura może być wykonana z dowolnego materiału (stal, miedź, tworzywo, itd…).
- Najczęstsze miejsce montażu uzdatniacza wody, to rura z wodą zimną, która to (woda) ma być podgrzewana. Montaż uzdatniacza wody na rurze z wodą ciepłą, zalecany jest tylko w uzasadnionych technologicznie przypadkach np. powrót kondensatu do kotła, przed kolejnym stopniem podgrzewania wody.
- Na propagację sygnału mają wpływ typowe bariery instalacji wodnej: zamknięte zawory, filtry, pompy i duże zbiorniki. Dlatego montaż zalecany jest za nimi, oprócz wybranych zastosowań.
- Drugi obwód hydrauliczny, może być niepoprawnie chroniony ze względy na bariery wymienione powyżej. Zalecamy montaż drugiego urządzenia na obwodzie recyrkulacji ciepłej wody (c.w.u.) – dotyczy skażenia biologicznego wody, nie osadów mineralnych.
- W zależności od celu, w jakim montowane jest urządzenie dobiera się zarówno miejsce montażu, jak i typ urządzenia. Średnica rury, na której jest montowane urządzenie to tylko jedno z kryteriów doboru urządzenia.
- Urządzenie, w niektórych zastosowaniach, montowane jest na rurze z wodą ciepłą. Pamiętać jednak trzeba o odpowiednim zabezpieczeniu urządzenia przed działaniem zbyt wysokich temperatur powyżej 50˚C. Można zastosować otulinę izolacyjną na rurze z ciepła wodą (w tym przypadku należy wybrać urządzenie dostosowane do większej zewnętrznej średnicy rury).
- Przy montażu urządzenia należy wybrać miejsce możliwie daleko od najbliższego kolanka rury. Najlepsze miejsce to środek rury.
- Do optymalnego montażu należy wybrać prosty, możliwie długi odcinek rury (optymalnie około 1 m lub więcej).
- Nie należy montować urządzenia na połączeniu rury a szczególnie na połączeniu wykonanym z różnych materiałów.
- Nie należy montować urządzenia w pętli elektrycznej. Pętla elektryczna występuje kiedy montaż wykonywany jest na rurze z przewodnika (metal) a rura przed i za miejscem montażu jest połączona innym przewodnikiem.
- W przypadku pracy urządzenia w pętli elektrycznej (tylko instalacje wykonane z metalu), należy zmienić lokalizację montażu lub wyeliminować/odizolować elementy przewodzące, tworzące pętlę elektryczną. Przykład: rysunki poniżej przedstawiają instalację w pętli elektrycznej i poza pętlą elektryczną.
Comments are closed.