Filtry do wody. Poprawa ich efektywności działania i trwałości.
Woda z wodociągu lub studni nie zawsze spełnia nasze oczekiwania pod względem jakości. Dotyczy to wody zarówno spożywczej jak i technologicznej lub chłodniczej. Potrzeba uzdatniania wody jest dość powszechna. Z tego powodu na runku można spotkać różnego rodzaju filtry do wody i współpracujące z nimi uzdatniacze wody.
Proces filtracji polega na oddzieleniu ciał stałych (zawieszonych w wodzie) od ciekłych przy użyciu przegród filtracyjnych o strukturze przepuszczającej tylko fazę ciekłą. Proces filtracji może obejmować również oddzielenie substancji rozpuszczonych w wodzie od wody czystej chemicznie czyli H2O.
Oczywiście wybór sposobu filtracji czyli wybór filtra do wody zależy od jakości wody czerpanej i tego jaką wodę chcemy uzyskać po procesie filtracji i powiązanego z tym procesem uzdatniania wody.
Parametrami branymi pod uwagę przy wyborze filtra są:
- właściwości cieczy filtrowanej: lepkość, pH, maksymalne ciśnienie robocze i temperatura
- materiał wypełnienia filtra – który będzie odporny na filtrowane medium
- wielkości, ilość i rodzaj cząstek i substancji które mają być usunięte
- przepływ nominalny i maksymalny
- wielkość powierzchni filtracji
- okres użytkowania elementów filtracyjnych (membrany, złoże)
- częstotliwość czyszczenia, wymiany, płukania
Materiał przegrody filtracyjnej
Materiał przegrody pozwala na uzyskanie odpowiedniej jakości wody i może być wykonany z:
- tkanin z włókien roślinnych (płótno lniane, bawełna)
- tkanin pochodzenia zwierzęcego ( jedwab, wełna)
- tkanin syntetycznych (nylon)
- metali
- ceramiki
- przędz szklanych
- sączków membranowych (polipropylen, teflon, celuloza (octan, azotan), poliwęglan
- kruszonego szkła
- żwirów o różnych frakcjach
- piasków
Filtracja w filtrach do wody często jest procesem wielostopniowym i/lub wieloetapowym. Filtracja powszechnie wspomagana jest przez procesy zabezpieczające przegrody filtracyjne przed osadzaniem się twardych osadów mineralnych oraz biofilmu.
Proces filtracji wspomaga również proces koagulację substancji i flokulacja elementów, które należy wyeliminować w procesie filtracji.
Typowym przykładem zastosowania wspomagania działania filtrów jest technologia Hydropath. Pozwala ona na poprawę jakości filtracji poprzez flokulacyjne działania sygnału pola elektrycznego wprowadzanego do wody, eliminację możliwości tworzenia się osadów mineralnych i biologicznych na powierzchniach filtracyjnych.
Przykład wspomagania działania membran odwróconej osmozy przez urządzenia HydroFLOW
Filtry do wody. Czy zawsze są konieczne?
Filtracja mechaniczna nie zawsze jest wymagana filtracja. Można ją zastąpić na przykład sedymentacją. Opadające na dno zbiornika zanieczyszczenia to w wielu przypadkach wystarczające działanie w kierunku oddzielenia zanieczyszczeń od cieczy. Poprzez tworzenie większych agregatów zanieczyszczeń i spowolnienie przepływu, możemy doprowadzić do opadania zanieczyszczeń na dno zbiornika. Takie osady można zdrenować lub odessać.