Spis treści
- To może cię zainteresować
- Jakie zagrożenia mogą występować w wodzie z kranu?
- Jakie normy i regulacje dotyczą jakości wody pitnej z kranu?
- Jak sprawdzić, czy woda z kranu jest bezpieczna do picia?
- Czy filtrowanie wody z kranu jest konieczne dla naszego zdrowia?
- Jakie są alternatywne źródła wody pitnej, jeśli nie ufamy wodzie kranowej?
To może cię zainteresować
” Znów skażona woda w kranie ”- ostrzega SANEPID. Takie sensacyjne informacje pojawiają się czasami w mediach. Na szczęście woda dostarczana do kranów jest monitorowana i w większości przypadków spełnia parametry wody spożywczej.
Oznacza to jednak, że użytkownik powinien brać pod uwagę możliwość wystąpienia skażenia wody lub istotnej zmiany jej parametrów mogących mieć wpływ na zdrowie konsumenta.
Woda jest składnikiem niezbędnym do normalnego funkcjonowania organizmów. Kiedy myślimy o codziennych nawykach zdrowotnych, warto zastanowić się nad wpływem takich działań jak picie wody z kranu – skutki mogą być zaskakująco korzystne. Czy woda z kranu jest zdrowa? TAK. Z pewnością zdrowsza niż wiele innych napojów w tym tych, które zawierają inne składniki np. cukry, barwniki, dodatki smakowe.
Picie wody jest zalecane przez lekarzy i dietetyków w każdym przypadku. Jest to po prostu konieczność. Picie wody z kranu jest bezpieczne nawet jeśli woda jest twarda i zawiera wiele minerałów np. wapń i magnez. Twarda woda jest lepsza niż miękka woda, przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Wapń i magnez to niezbędne składniki diety człowieka.
Przyjmuje się, że woda dostarczana konsumentom spełnia lub powinna spełniać parametry wody spożywczej. Często woda w kranach jest pod wieloma względami bezpieczniejsza niż woda ze studni, szczególnie gdy nie jest uzdatniana, a badania wody ze studni robione są sporadycznie lub wcale. Podobnie w wielu przypadkach woda spożywcza, czyli ta do picia, pobierana z kranu bywa lepsza niż woda przechowywana w plastikowych butelkach.
Wiele osób pije wodę z kranu i chwali jej walory smakowe oraz zawartość minerałów, szczególnie tam, gdzie woda jest „twarda”. Innym parametrem określającym przydatność wody do spożycia to stężenie jonów wodoru w wodzie, czyli pH wody. Ten parametr w przypadku wody z kranu powinien zawierać się w przedziale 6,5-9,5. Zazwyczaj poziom pH wody z kranu wynosi około 7,5.
Jakie zagrożenia mogą występować w wodzie z kranu?
Zanieczyszczona woda z kranu może zagrażać zdrowiu ludzi, ale takie przypadki występują niezwykle rzadko. Głównie pojawiają się zagrożenia biologiczne, przekroczenie ilości żelaza i manganu oraz pogorszenie smaku lub mętności.
Woda może być zanieczyszczona fizycznie, chemicznie i biologicznie. Woda jako doskonały rozpuszczalnik jest bardzo podatna na zanieczyszczenia chemiczne. Z tego względu właściwe przepisy regulują dopuszczalna ilość np. jonów srebra i żelaza, chloru czy zanieczyszczeń związanych ze stosowanymi w rolnictwie azotanów, azotynów, boru, fluorków, niklu i pestycydów. Skażenie wody nawozami fosforowymi jest szczególnie groźne dla dzieci i dorosłych szczególnie gdy woda taka jest dłużej spożywana. Zanieczyszczenia biologiczne często wynikają z zanieczyszczenia źródła wody odchodami zwierzęcymi, które przedostały się do źródła.
Profesjonalne dostawcy wody na bieżąco monitorują parametry jakościowe wody. Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że normy jakości wody przekraczane są najczęściej w małych wodociągach, w których monitoring jest mniej efektywny.
Jakie normy i regulacje dotyczą jakości wody pitnej z kranu?
Woda dostarczana przez profesjonalne firmy wodociągami do odbiorców powinna spełniać określone parametry wskazane w dokumencie – Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Szczegółowo parametry wody podlegające kontroli opisuje załącznik nr 1 do tego rozporządzenia. Więcej o jakości wody możesz przeczytać na tej stronie Jakość wody do spożycia przez ludzi parametry – Hydropath
Czy można pić wodę z kranu? TAK. Można i powinno się pić wodę z kranu. Tylko w niektórych, odosobnionych przypadkach woda z kranu nie spełnia parametrów wody spożywczej.
Ponieważ woda dostarczana jest do odbiorcy przy użyciu wodociągów i dość rozbudowanej infrastruktury technicznej, sposób budowy systemów dostarczających wodę uregulowany jest w dokumencie – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2017, poz. 2285).
Woda dostarczana do kranu z ujęć indywidualnych powinna również odpowiadać wymaganiom zawartym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i być dystrybuowana w sposób zgodny
z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa za kontrolę i sprawdzanie warunków przydatności wody do spożycia odpowiedzialny jest właściwy państwowy inspektor sanitarny.
Jak sprawdzić, czy woda z kranu jest bezpieczna do picia?
Konsumenci mogą uzyskać informacje o jakości wody dostarczanej do ich kranu ze strony www dostawcy. W przypadku kiedy woda pozyskiwana jest z ich własnego ujęcia informacje, to uzyskają po zleceniu badania próbek wody wykonanych przez akredytowane laboratorium.
Badaniom i monitoringowi podlega szereg parametrów w tym:
- Parametry mikrobiologiczne (np. Escherichia coli (E. coli), Ogólna liczba mikroorganizmów w temperaturze 22°C
- Parametry chemiczne (np. mętność, stężenie jonów wodoru, siarczany, żelazo, mangan…)
- Parametry wskaźnikowe
- Dodatkowe wymagania chemiczne (np. żelazo, chlor, chloraminy, ozon…)
Niestety nie zawsze zarówno parametry wody jak i systemy dystrybucyjne są w stanie zapewnić w sposób stały, odpowiednią jakość wody o parametrach wody spożywczej. Z tego powodu ustawodawca nakłada wymóg prowadzenia badań jakości wody z odpowiednią częstotliwością.
Picie wody z kranu jest bardziej ekonomiczne niż picie wody z plastikowych butelek.
Czy woda z kranu jest zdrowa? Na pewno zdrowsza niż ta, która przechowywana jest przez dłuższy czas w opakowaniach z tworzywa i dodatkowo w wysokich temperaturach oraz w nasłonecznionych miejscach. Z opakowań wykonanych z plastiku do wody przechodzą różne substancje chemiczne i mikrocząsteczki plastiku, które nie są pożądane w wodzie spożywczej.
Czy filtrowanie wody z kranu jest konieczne dla naszego zdrowia?
Ogólnie zaleca się filtrowanie wody do picia pozyskiwanej z wodociągów i z ujęć własnych. Filtrowanie może polegać na różnych stopniach filtracji, ale najbardziej skuteczny i efektywny ekonomicznie, a jednocześnie niepozbawiający w sposób całkowity wody minerałów polega na ultra filtracji.
Zalecana jest również filtracja na węglu aktywnym, co w znaczący sposób poprawia jej jakość biologiczną, usuwa pozostałości związków chloru i metali ciężkich. Filtrowanie wody z kranu poprawia jej jakość. Woda filtrowana z kranu jest dzięki temu możliwa do wypicia i w pełni zdrowa.
Oprócz filtracji zalecane jest zastosowanie uzdatniacza wody zabezpieczającego instalacje i urządzenia przed powstawaniem kamienia z twardej wody jak również takiego, który posiada funkcję dezynfekcji. Może to być istotne w przypadku ponadnormatywnego skażenia, czyli w momencie kiedy woda dostarczana przez wodociągi do kranów jest skażona biologicznie i musi być dezynfekowana przed spożyciem. Skażenie wody wpływa na skażenie instalacji, a dobrze działający elektroniczny uzdatniacz wody usunie z instalacji osady skolonizowane przez bakterie wpływające do instalacji domowej wraz z wodą z wodociągu.
Jakie są alternatywne źródła wody pitnej, jeśli nie ufamy wodzie kranowej?
Alternatywą jeśli nie chcemy lub nie możemy pić wody z kranu to zakup wody butelkowanej butelkowaną. Jednak zazwyczaj woda butelkowana, szczególnie ta dystrybuowana w butelkach z tworzywa nie ma lepszej jakości niż woda z kranu, poddana ultrafiltracji (nie osmozie) i filtracji na filtrze węglowym. W wielu przypadkach elektroniczny uzdatniacz wody, filtr mechaniczny i filtr węglowy, nawet ten w dzbanku stołowym, zapewni konsumentowi bardzo dobrej jakości wodę, niepozbawioną zdrowych minerałów.