Woda jest podstawową i powszechną potrzebą życia. Procesy metaboliczne, środowiskowe i przemysłowe są nierozłącznie powiązane z wodą.
Pojęciem wody wymagającej uzdatnienia, określa się wodę o jakości powodującej jej niezdatność do zamierzonego użycia. Taka woda może być zbyt bogata lub zbyt uboga w niektóre związki fizykochemiczne, może zawierać substancje i związki chemiczne niepożądane lub zawierać zbyt dużo substancji organicznej żywej bakterie, wirusy glony itd.) lub martwej na przykład substancje humusowe.
Uzdatnianie wody to proces pozwalający dostosować wodę do potrzeb. Pod określeniem potrzeba, kryje się sposób użytkowania wody. Najczęściej woda jest wykorzystania jako woda spożywcza, ale może być też użytkowana jako woda chłodząca, procesowa i technologiczna.
W gospodarstwach domowych woda występuje najczęściej jako woda do picia, czyli woda spełniająca parametry wody spożywczej. Woda ta pozyskiwana jest z własnych ujęć np. studni lub z wodociągów. Woda z wodociągów pozyskiwana od profesjonalnego dostawcy jest na bieżąco badana pod względem parametrów fizykochemicznych i biologicznych. Woda z własnego ujęcia musi podlegać okresowej kontroli laboratoryjnej zlecanej przez użytkownika końcowego.
Jeśli woda nie dotrzymuje wymaganych parametrów, powinna zostać uzdatniona. Większość pozyskiwanych wód na ziemi wymaga uzdatnienia, a zakres uzdatniania może być różny i powinien wynikać z oczekiwanych wymagań oraz uzyskanych wyników badania wody. Jeśli proces uzdatniania wody jest konieczny, należy rozważyć jego opłacalność. Biorąc pod uwagę wymagany zakres uzdatniania, może okazać się, że w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie zmiana źródła pozyskiwania wody.
Ile kosztuje system uzdatniania wody? Cena w Hydropath wynosi średnio 2500 zł.
Czy warto zainwestować w system uzdatniania wody dla dobra swojego zdrowia?
Dlaczego warto zainwestować w system uzdatniania wody? Zalety oczyszczonej wody odczujesz przede wszystkim poprzez lepsze zdrowie.
Woda spożywcza jest wodą, która musi spełniać szereg wymagań jakościowych określonych w stosownych rozporządzeniach.
Poważy problem stanowi mikrobiologiczne zanieczyszczenie wody i występowanie w wodzie różnych substancji toksycznych w tym metali ciężkich oraz żelaza, manganu, pestycydów, środków farmaceutycznych i wielu innych.
Niezależnie od źródła pozyskiwania wody zawsze warto zainwestować we właściwie dobrany system uzdatniania wody.
Niektóre parametry wody jak na przykład twardość określająca zawartość minerałów rozpuszczonych w wodzie, z jednej strony są pożądane w wodzie spożywczej ale mogą stanowić problem dla instalacji wodnych oraz urządzeń i w tym przypadku wymagane jest świadome uzdatnianie wody. Świadome czyli takie które nie pogorszy jakości wody na przykład na stosowanie środków chemicznych lub instalacji uzdatniania wykonanych z materiałów mogących przenikać do wody.
Czy inwestycja w system uzdatniania wody jest opłacalna w dłuższej perspektywie czasu?
Czy warto inwestować w system uzdatniania wody? Ze względów zdrowotnych, uzdatnianie wody jest bezsprzecznie opłacalne.
Patrząc od strony instalacji wodnych, użytkownikowi zależy by jego instalacje i podłączone do nich urządzenia były trwale chronione przed powstawaniem osadów mineralnych i skażeniem biologicznym. Inwestycja w nowoczesny system uzdatniania wody jest zawsze uzasadniona zarówno w krótkiej jak i długiej perspektywie czasu.
Jakie korzyści przynosi inwestycja w system uzdatniania wody dla domowego użytkownika?
Jakie są korzyści montażu systemu uzdatniania wody? Na początek należy brać pod uwagę korzyści zdrowotne oraz organoleptyczne parametry wody na przykład smak. Ustawodawca wymaga, by proces uzdatniania wody nie pogarszał jej jakości. Niestety niektóre stosowane procesy zmieniają skład fizykochemiczny wody. Wpływają na jej przydatność do użytkowania w instalacjach wodnych oraz obniżają jej przydatność do spożycia przez ludzi na przykład z problemami układu krążenia, nadciśnieniem tętniczym czy chorobami nerek.
Woda zmiękczona chemicznie w kolumnach jonowymiennych nie wszystkim będzie smakować i z tej wody smakosze kawy nie uzyskają aromatycznej kawy. Taka wód zawiera podwyższoną ilość jonów sodu. Dlatego należy rozważyć wybór innego systemu uzdatniania wody niż chemiczne zmiękczanie.
Właściwie uzdatniona woda nie powoduje problemów związanych z elementami grzejnymi pralek, zmywarek, bojlerów, wymienników przepływowych i ciśnieniowych ekspresów do kawy. Problemy te to oczywiście kamień, czyli twardy osad wytrącający się na elementach instalacji a szczególnie elementach grzejnych.
Czy warto zainwestować w system uzdatniania wody, aby chronić środowisko naturalne?
Starając się spełnić rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska i zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na wodę rosnącej populacji, wiele stacji uzdatniania wody zastosowało inteligentne technologie w celu zwiększenia niezawodności działania. Ulepszenia w zakresie zrównoważonego rozwoju wody, które mogą zwiększyć efektywność energetyczną zakładu i zmniejszyć jego ślad węglowy, często obejmują optymalizację zużycia środków chemicznych i minimalizację wytwarzania odpadów. Ponadto, wraz z postępem zaawansowanych technologii, procesy uzdatniania wody staje się prostszy. Przykładem jest technologia Hydropath, wykorzystująca elektroniczne uzdatniacze wody.
Wykorzystanie instrumentów analitycznych online, systemów kontroli nadzorczej oraz dedykowanego oprogramowania zaowocowało automatyzacją procesów uzdatniania z możliwością zdalnej obsługi lub powstaniem systemów bezobsługowych. Takie innowacje mogą znacznie usprawnić działanie systemu, aby osiągnąć stałą jakość wody przy minimalnym nadzorze, zwłaszcza w większych konfiguracjach systemu przygotowania i dystrybucji wody. Podsumowując, system uzdatniania wody – czy warto kupić? Będzie to jedna z najlepszych inwestycji, dzięki której zadbasz o swoje zdrowie.